Alates 75€ TASUTA TARNE!

Sulge otsing
Otsi tooteid

Tooted

Ostukorv

Taluturu jõulud – Eesti traditisoonid ja maitsed

19.12.2023

Jõuluaja saabumisega avaneb soojuse ja rõõmu aeg, mil traditsioonid elustuvad ning igasse hetke lisandub maagiat. Taluturg kutsub Sind endaga koos looma tõeliselt eestipärast jõulumeeleolu.

Meie suur valik kohalikke tooteid, kohapeal valminud hõrgutised ja hoolikalt valitud kingitused pole ainult maitsvad, vaid peegeldavad ka Eesti lugu ja traditsioone.

Heidame koos pilgu Eesti jõulutraditsioonide südamesse, kiikame Taluturu lettidele ning pakume ideid, kuidas tuua oma jõululauale ja kingikotti kohaliku hõngu. Avasta koos meiega põnevaid tooteid ja aita luua meeldejääv pühadeaeg.
Keskaja jõulud Eestis

Keskajal, mil Eesti jõulutraditsioonid võtsid esimesi samme, oli jõuluaeg talvise pööripäeva ja aastaringi lõppemise tähistamine. Erinevalt tänapäevast, kui jõulud on pereringis veedetud aeg, oli keskaeg Eestis hoopis teistsugune. Külad elustusid suurte pidustustega, mis tervitasid pikka talve – need olid hetked, kus kogukond tuli kokku, jagades rõõmu ja soojust.

Toitlustamine nendel pidustustel oli praktiline, keskendudes hoidistele ja talvel saadaolevatele toiduainetele nagu tangupuder ja soolaliha. Need lihtsad, kuid toitvad road olid sümboliks rahva osavusele ja vastupidavusele karmides talvetingimustes.

Jõuluvana, nagu me teda täna teame, oli keskaja Eesti jõulutraditsioonides tundmatu. Selle asemel rändasid ringi jõulusandid – maskides ja kostüümides rõõmutoojad, kes levitasid naeru ja heameelt. Kingituste asemel olid fookuses hetked koosviibimistest ja üksteise seltsist.

Talvine pööripäev oli tol ajal jõuludest olulisem, märkides päevavalguse naasmist ja uue tsükli algust. Suured lõkked süttisid, inimesed laulsid ja tantsisid ümber leekide, tõrjudes eemale pimedust ja külma. Uusaastaööl harrastati erinevaid ennustamise kombeid ja rituaale, otsides vihjeid tuleviku kohta.

See aeg oli täis müstikat ja tegemisi, mida tänapäeval võime vaid ette kujutada, kuid mis on osa meie kultuuripärandist ja aitavad mõista, kuidas meie esivanemate traditsioonid ja uskumused on kujundanud tänapäeva jõulukombeid.
19. sajandi jõulud Eestis: pere traditsioonide sünd19. sajand tõi Eesti jõulukommetesse märgatavaid muutusi, tuues esile perekesksuse ja koduseid traditsioone. See oli ajastu, mil jõulud muutusid järk-järgult oluliseks peresündmuseks.

Selle sajandi jõululaud rikastus roogadega nagu verivorstid ja hapukapsas. Toiduvalmistamine muutus pidulikuks, aeganõudvaks tegevuseks, kus igal pereliikmel oli oma oluline roll. Koos valmistati ette jõululaupäeva õhtusöök, mis aja jooksul kujunes üheks olulisemaks hetkeks aastas.

Jõulukaunistused ja kingitused said suurema tähtsuse. Need olid lihtsad, kuid südamega valitud, peegeldades perede vahelisi lähedasi sidemeid ja armastust. Jõuluvana idee, mis oli inspireeritud Lääne-Euroopa ja Skandinaavia traditsioonidest, hakkas samuti kujunema.

Jõuluõhtu ise oli rohkem religioosse alatooniga, keskendudes pere koosviibimisele ja ühisele aja veetmisele.

Uusaasta tähistamine oli jõuludega sarnane, kuid keskendus rohkem aastavahetusele. Inimesed kogunesid kuulama kirikukelli, mis kuulutasid uue aasta algust ning jagasid uusaastalubadusi ja soove lähedastele.

19. sajandi Eesti jõulud olid aeg, mil pere, kogukond ja traditsioonid olid sügavalt omavahel põimunud, luues aluse paljudele tänaseks armastatud jõulukommetele.
Tänapäeva jõulud Eestis: traditsioonid ja kaasaegEesti jõulud on tänapäeval huvitav segu ajaloolistest traditsioonidest ja kaasaegsetest elementidest. Jõululaud on rikastunud mitmekesiste maitsetega, mis ühendab endas erinevaid kultuure ja toidutraditsioone.

Jõuluõhtu õhkkond on muutunud eriliselt soojaks ja hubaseks. Küünlavalgus ja pidulik muusika loovad õdusa atmosfääri, kus pered kogunevad, et veeta aega koos, jagada kingitusi ja nautida üksteise seltskonda. Toiduvalmistamises väljendub loomingulisus ja innovatsioon, kus traditsioonilised road saavad uusi maitseid ja vorme.

Jõuluvana, kes on nüüd sõbralik, punasesse riietatud kingitooja, on laste seas väga oodatud tegelane. Kingituste vahetamine on muutunud jõulude südameks, tuues rõõmu ja põnevust nii väikestele kui ka suurtele.

Lisaks on juurde tulnud uued traditsioonid, nagu jõulukalendrid ja erinevad jõulupidustused, mis toovad pühadeaega veelgi rohkem sära.

Uusaastaöö on kujunenud suurejooneliseks sündmuseks, mida tähistatakse ilutulestike, pidude ja uue alguse ootusega. Inimesed annavad uusaastalubadusi ja veedavad aega lähedastega, vaadates tagasi möödunud aastale ja seades sihte tulevikuks.

Nii on Eesti jõulud tänapäeval kirev segu minevikust ja olevikust, luues harmoonilise koosluse, mis peegeldab meie kultuuri mitmekesisust.
Taluturu soovitab pühadelaualeTaluturu jõululaud on tõeline kogemus Eesti parimatest maitsetest. Näiteks, Andre Farmi juustud, mille valmistamisel on ühendatud Itaalia ja Hollandi traditsioonid. Nende juustude hulgas särab eriliselt Andre Classic, unikaalse augumustriga, mis on loodud juustubakterite poolt. Teine silmapaistev juust, Andre Grand, hellitab maitsemeeli oma äratuntavate ja pähkliliste järelmaitsetega.

Magusate elamuste poolest on tuntud Mon Lauree käsitöökommid. Need maiused on valmistatud suure armastuse ja oskustega, pakkudes suussulavat naudingut igale magusasõbrale. Werton käsitöö Jõulumaius lisab igale jõululauale pidulikku sära, olles ideaalne maitsev suutäis.

Jõulude ajal ei saa mööda vaadata Uma Tettu Mustsõstra ja Maasika alkoholivaba Glögist, mis on ideaalne valik jahedate õhtute soojendamiseks.

Lümana Söögimaja Vürtsikilufilee, mida täiendab Ilumäe Talu tomati-mädarõika kaste “Võru Mehe Musi”, toob esile Eesti köögi tõelise olemuse.

Mereandide austajatele on Väike Rootsi talu Võrtsjärve Angerjas Marinaadis koos traditsiooniliste marineeritud kurkide ja kõrvitsatega suurepärane valik.

Taluturg tunneb ja teab oma tootjaid. Iga toode kannab endas lugu ja on valmistatud hoole ja armastusega, pakkudes nii ehtsaid maitseelamusi kui ka Eesti kultuuri peegeldust.
Taluturu maitsemeistrite võlumaailm


Foto: Sigrit Kõomägi

Taluturg toob Sinu jõululauale nii soolaseid kui ka magusaid küpsetisi, mis valmivad meie oma pagarite ja kondiitrite käe all.

Näiteks, võid Lõunakeskuse Taluturu tellimustoodete valikust leida nii saiakesi, pirukaid, väikeseid koogikesi, kui ka palavalt armastatud profitroolid, gluteenivaba šokolaadikoogi, banoffee, merevaigukoogi ja palju muud suussulavat. Pärnu Keskuse Taluturg ahvatleb tiramisu, makroonide, kringlite ja maitsvate quichedega. Väike-Järve Taluturg lisab siia nimekirja oma populaarse plaadikoogi, gluteenivaba koorekaramelli tatrarulli ja põneva spinati-kirsitordi.

Meie kondiitri- ja pagaritoodete mitmekesisus tagab, et leiad just enda jaoks sobiva maitseelamuse. Tellimustoodete kataloogid leiad siit: Lõunakeskuse Taluturu tellimustooted, Pärnu Keskuse Taluturu tellimustooted ja Väike-Järve Taluturu tellimustooted. Kui Sul on erisoove, siis anna meile julgesti nendest teada. Leiame alati Sulle sobiva lahenduse.

Kui otsid midagi tõeliselt erilist oma pühadelauale, siis külasta meie veebilehe esinduste osa, mille alt leiad kondiitri- ja pagaritoodete valikud (esilehel). Miks mitte rikastada oma jõulu- või aastavehtuse pidualuda Taluturu hõrgutistega?
Taluturu eestimaised jõulukingid


Foto: Sigrit Kõomägi

Kingituste valimine on jõulude südames ja meie valikus on midagi igaühele – olgu selleks sõber, pereliige või kolleeg. Iga kingipakk on hoolikalt valitud, rõhutades kvaliteeti, ainulaadsust ja Eesti gastronoomilist pärandit.

Meie valikust leiad mitmekesiseid tooteid, alates traditsioonilistest Eesti maiustest kuni uuenduslike ja kaasaegsete delikatessideni. Iga kingitus on justkui aknaks Eesti kultuuri ja traditsioonide rikkasse maailma.

Meie kingivaliku leiad kodulehelt Eestimaised kingitused kategooria alt, samuti on kingitused kohapeal olemas kõikides Taluturgudes. Kui Sa ei leidnud endale sobivat, siis anna meile sellest teada ja me paneme kokku unikaalse kingi just Sinu soove ja eelarvet järgides.
Vali Taluturg – toetad kohalikku

Ostes Taluturult, astud Sa olulise sammu Eesti talupidajate ja väiketootjate toetamiseks. See valik mängib olulist rolli kohaliku majanduse turgutamises ja edendamises. Loe Taluturu lugu siit.

Kohalike toodete eelistamine tähendab, et toidukaubad reisivad vähem, vähendades nii süsiniku jalajälge kui ka toetades keskkonnasõbralikumaid tarneahelaid. See on investeering tulevikku, aidates kaasa rohelisemale ja jätkusuutlikumale eluviisile.

Valides Taluturu, panustad otse Eesti põllumajanduse ja väikeettevõtluse elujõulisusse. See on omaette panus kohaliku kultuuripärandi ja traditsioonide säilitamisse, tagades, et kohalikud maitsed ja oskused pärandatakse edasi tulevastele põlvedele.
Taluturu pühadesoovidPühadeaeg on eriline – see on aeg, kus jagame armastust, rõõmu ja soojuse hetki oma lähedastega.

Meie hoolikalt valitud, kvaliteetsete Eesti toodete ja ainulaadsete kingiideedega loodame tuua Sinu jõuludesse veelgi enam pidulikkust ja südamesoojust.

Ära jäta kasutamata võimalust külastada meie veebilehte või kaupluseid Tartus, Pärnus ja Tallinnas, kus avaneb Sulle Eesti maitsete ja traditsioonide imeline maailm, aidates luua täiusliku jõululaua. Tule, ole osa sellest kogukonnast, mis toetab kohalikke tootjaid, tuues koju tükikese Eesti hõngu ja jagades seda armastust oma lähedastega.

Taluturu pere soovib Sulle ja Sinu lähedastele sära täis rõõmsaid ja meeldejäävaid pühi. Toogu uus aasta Sinu südamesoovide täitumist! Kohtumiseni Taluturul!